Türkçe-Arapça-İngilizce Sözlük

Sözlük 25 Aralık 2014 itibariyle güncellenmiştir Lütfen eksik ve hataları önerilerilerinizle oe64@hotmail.com adresine yollayınız.

Türkçe-Arapça-İngilizce sözlüğe erişmek için tıklayınız.

YENİ*YENİ*YENİ Arapça Klavye ile kolay giriş zevkini yaşayın…

YENİ*YENİ*YENİ Arapçadan Türkçe ve İngilizceye daha spesifik arama için, Arapça klavyeyi seçip harekesiz olarak Arap harfleriyle aranan kelimeyi Arapça Klavyeden yazın Örnek: مُتَخرّج kelimesinin Türkçe ve İngilizce karşılıkları için 5.satırı seçip ”Aranacak Sözcük” satırına متخرج yazın. Uzun Hemzeleri daima elif olarak yazın, kısa hemzeyi hemze olarak yazın. Med için olan “ye”leri noktasız, okunan “ye”leri noktalı yazın.

Türkçe ->Arapça/İngilizce :Fiilleri mastar şekli ile arayınız: Örnek; “ geldikelimesinin Arapça ve İngilizce karşılıkları için 3. satırı seçip “Aranacak Sözcük” satırına  gelme yazınız.

İsim, sıfat vb. diğer kelime türlerini, içinde geçen birkaç harfi yazarak arayınız: Örnek “boğuşma” kelimesi için boğuş yazmanız yeterlidir.İki, üç ve dört harfli kelimelere sonlarına “,” koyarak daha kolay ulaşabilirsiniz. Örnek kur, yazarak arama kur yazıp aramaya göre daha az sonuç verir.

İngilizce-> Türkçe /Arapça : Örnek; write kelimesinin Arapça ve Türkçe karşılıkları için 4. satırı seçip “Aranacak Sözcük” satırına   write yazınız. Sıralama İngilizce harf sırasına göredir.

Arapça-> Türkçe/İngilizce: Örnek1) يَسِيرٌ kelimesinin Türkçe ve İngilizce karşılıkları için 1.satırı seçip kelime kökünü”Aranacak Sözcük” satırına Arapça harfleri ile  يسر girin. Kelimeler sülasiden mezide doğru önce fiiller sonra diğer kelime türleri, en sonda da örnekler olmak üzere sırayla gelir.

Arapça-> Türkçe/İngilizce: Örnek2) يَسِيرٌ kelimesinin Türkçe ve İngilizce karşılıkları için 2. satırı seçip kelime kökünü “Aranacak Sözcük” satırına aşağıda açıklandığı şekilde Latin harfleri ile (ysr) girin. Kelimeler sülasiden mezide doğru önce fiiller sonra diğer kelime türleri, en sonda da örnekler olmak üzere sırayla gelir.

Harfler Arapça isimlerinin ilk harfi ile isimlendirilmiştir: Bazı harfler ise farklı şekilde gösterilmiştir Arama ile Arapçadaki kök Latin Harfler yazılarak arama yapılır. Örnek
Örneğin; مُتَخرّج (خرج) x r c
ا e ile ث ç ile جَامَلَ c m l
ب b ile خ x ile إبْرة e b r
ت t ile ض d ile Kökü dört harfli kelimeler ile yabancı kelimeler yazılışlarının ilk üç harfleri ile aranır
ج c ile ط t ile
س s ile ع a ile
ص s ile غ ğ ile حُلْقُمٌ h l q
م m ile ق q ile استراتيجية e s t
vb gösterilmiştir gösterilmiştir لابتوب l eb

 

Bugün içinde 0 kez, toplam 0 kez görüntülendi.

Türkçe-Arapça-İngilizce Sözlük için 7 cevap

 1. medeniyet_001 der ki:

  çok güzel bir çalışma.tüm emeği geçen kardeşlerimden Allah razı olsun.

 2. yolcu der ki:

  Sayın Erbay
  Yapmış olduğunuz bu çalışma çok güzel. Çalışmalarınız geçen yıl içinde benim için çok faydalı oldu. kelime köklerini araştırma ve inceleme adına çok faydalandım. Ancak bu sene sayfalarda bir bozulma söz konusu. arapça metin çıkmıyor. Nedeni nedir? Faydalanmak istediğim kelimelerin arapça yazımlarına ulaşmak istiyorum. Çözüm olabilir mi?
  Böyle bir çalışma yaptığınız için candan kutluyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. İnsanlık için önemli bir çalışma.

  • osmanerbay der ki:

   Teşekkür ederim. Kullanıcının int.ayarları nedeniyle bazen Arapça metinler bozuk çıkıyor.
   int explorer üst menude görünüm sekmesi kodlama=unicode utf-8 yapın muhtemelen bundandır.

  • yolcu der ki:

   Çok teşekkürler. Dediğiniz gibi site düzeldi. Nasıl sevindim anlatamam. Çok güzel ve eşsiz bir site. Alternatif bir çalışma bulamamıştım. Umarım böyle güzel çalışmaların bir çoğuna da imza atarsınız. Başarılar diliyorum. İhtiyacı olanlara hizmeti bol olsun. Ne mutlu size. Yolunuz açık Gönlünüzün ışığı bol olsun.

 3. tkula der ki:

  Çok güzel bir site. Çok emek vermişsiniz. Elinize sağlık.
  Sözlükte arapça kelimeler kırık geliyor. Acaba neden yardımcı olabilir misiniz?

  • osmanerbay der ki:

   Teşekkür ederim.Kırıktan neyi kastettiğinizi anlayamadım ancak int explorer üst menude görünüm sekmesi kodlama=unicode utf-8 yapın muhtemelen bundandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>