Türkçe-Arapça-İngilizce Sözlük

Sözlük 28 Mart 2016 itibariyle güncellenmiştir Lütfen eksik ve hataları önerilerilerinizle oe64@hotmail.com adresine yollayınız.

Türkçe-Arapça-İngilizce sözlüğe erişmek için tıklayınız.

YENİ*YENİ*YENİ Arapça Klavye ile kolay giriş zevkini yaşayın…

YENİ*YENİ*YENİ Arapçadan Türkçe ve İngilizceye daha spesifik arama için, Arapça klavyeyi seçip harekesiz olarak Arap harfleriyle aranan kelimeyi Arapça Klavyeden yazın Örnek: مُتَخرّج kelimesinin Türkçe ve İngilizce karşılıkları için 5.satırı seçip ”Aranacak Sözcük” satırına متخرج yazın. Uzun Hemzeleri daima elif olarak yazın, kısa hemzeyi hemze olarak yazın. Med için olan “ye”leri noktasız, okunan “ye”leri noktalı yazın.

Türkçe ->Arapça/İngilizce :Fiilleri mastar şekli ile arayınız: Örnek; “ geldikelimesinin Arapça ve İngilizce karşılıkları için 3. satırı seçip “Aranacak Sözcük” satırına  gelme yazınız.

İsim, sıfat vb. diğer kelime türlerini, içinde geçen birkaç harfi yazarak arayınız: Örnek “boğuşma” kelimesi için boğuş yazmanız yeterlidir.İki, üç ve dört harfli kelimelere sonlarına “,” koyarak daha kolay ulaşabilirsiniz. Örnek kur, yazarak arama kur yazıp aramaya göre daha az sonuç verir.

İngilizce-> Türkçe /Arapça : Örnek; write kelimesinin Arapça ve Türkçe karşılıkları için 4. satırı seçip “Aranacak Sözcük” satırına   write yazınız. Sıralama İngilizce harf sırasına göredir.

Arapça-> Türkçe/İngilizce: Örnek1) يَسِيرٌ kelimesinin Türkçe ve İngilizce karşılıkları için 1.satırı seçip kelime kökünü”Aranacak Sözcük” satırına Arapça harfleri ile  يسر girin. Kelimeler sülasiden mezide doğru önce fiiller sonra diğer kelime türleri, en sonda da örnekler olmak üzere sırayla gelir.

Arapça-> Türkçe/İngilizce: Örnek2) يَسِيرٌ kelimesinin Türkçe ve İngilizce karşılıkları için 2. satırı seçip kelime kökünü “Aranacak Sözcük” satırına aşağıda açıklandığı şekilde Latin harfleri ile (ysr) girin. Kelimeler sülasiden mezide doğru önce fiiller sonra diğer kelime türleri, en sonda da örnekler olmak üzere sırayla gelir.

Harfler Arapça isimlerinin ilk harfi ile isimlendirilmiştir: Bazı harfler ise farklı şekilde gösterilmiştir Arama ile Arapçadaki kök Latin Harfler yazılarak arama yapılır. Örnek
Örneğin; مُتَخرّج (خرج) x r c
ا e ile ث ç ile جَامَلَ c m l
ب b ile خ x ile إبْرة e b r
ت t ile ض d ile Kökü dört harfli kelimeler ile yabancı kelimeler yazılışlarının ilk üç harfleri ile aranır
ج c ile ط t ile
س s ile ع a ile
ص s ile غ ğ ile حُلْقُمٌ h l q
م m ile ق q ile استراتيجية e s t
vb gösterilmiştir gösterilmiştir لابتوب l eb

 

Bugün içinde 0 kez, toplam 0 kez görüntülendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>