Türkçe-Arapça-İngilizce Sözlük

Sözlüğümüz güncellenmiş olup; kelime sayısı artırılmış, özellikle Türkçe’den Arapça’ya geçiş kolaylaştırılmıştır. Lütfen açıklamaları okuyunuz. Eksik ve hataları oe64@hotmail.com adresine yollayınız.

Türkçe-Arapça-İngilizce sözlüğe erişmek için tıklayınız.

Türkçe ->Arapça/İngilizce :

Fiilleri mastar şekli ile arayınız: Örnek; “geldi“ kelimesinin Arapça ve İngilizce karşılıkları için “Türkçe Sözcükten Arama” satırını seçip “Aranacak Sözcük” satırına  gelmek yazınız.

İsim, sıfat vb. diğer kelime türlerini, içinde geçen birkaç harfi yazarak arayınız: Örnek “boğuşma” kelimesi için boğuş yazmanız yeterlidir.

İki, üç ve dört harfli kelimeleri sonlarına “,” koyarak ararsanız aradığınız kelimeye daha kolay ulaşabilirsiniz. Örnek kur, yazarak arama kur yazıp aramaya göre daha az sonuç verir.

İngilizce-> Türkçe /Arapça : Örnek; write kelimesinin Arapça ve Türkçe karşılıkları için “İngilizce Sözcükten Arama” satırını seçip “Aranacak Sözcük” satırına   write yazınız.

Arapça-> Türkçe/İngilizce: Örnek1) يَسِيرٌ kelimesinin Türkçe ve İngilizce karşılıkları için Arama türlerinden “Sıralama (Arapça)” satırını seçip kelime kökünü”Aranacak Sözcük” satırına Arapça harfleri ile  يسر girin.

Arapça-> Türkçe/İngilizce: Örnek2) يَسِيرٌ kelimesinin Türkçe ve İngilizce karşılıkları için Arama türlerinden “Arama” satırını seçip kelime kökünü “Aranacak Sözcük” satırına aşağıda açıklandığı şekilde Latin harfleri ile (ysr) girin.

Harfler Arapça isimlerinin ilk harfi ile isimlendirilmiştir: Bazı harfler ise farklı şekilde gösterilmiştir Arama  ile Arapçadaki kök Latin Harfler yazılarak arama yapılır. Örnek
Örneğin;   مُتَخرّج (خرج) x r c
ا e ile ث ç ile جَامَلَ c m l
ب b ile خ x ile إبْرة e b r
ت t ile ض d ile Kökü dört harfli kelimeler ile yabancı kelimeler yazılışlarının ilk üç harfleri ile aranır
ج c ile ط t ile
س s ile ع a ile
ص s ile غ ğ ile حُلْقُمٌ h l q
م m ile ق q ile استراتيجية e s t
vb gösterilmiştir gösterilmiştir لابتوب l eb

“Türkçe Sözcükten Arama” modunda gelmek  yazarsanız içinde geldi kelimesi geçen tüm kayıtlar gelir.

“İngilizce Sözcükten Arama” modunda write  yazarsanız içinde write kelimesi geçen tüm kayıtlar gelir.

Bugün içinde 0 kez, toplam 0 kez görüntülendi.

Türkçe-Arapça-İngilizce Sözlük için 7 cevap

 1. medeniyet_001 der ki:

  çok güzel bir çalışma.tüm emeği geçen kardeşlerimden Allah razı olsun.

 2. yolcu der ki:

  Sayın Erbay
  Yapmış olduğunuz bu çalışma çok güzel. Çalışmalarınız geçen yıl içinde benim için çok faydalı oldu. kelime köklerini araştırma ve inceleme adına çok faydalandım. Ancak bu sene sayfalarda bir bozulma söz konusu. arapça metin çıkmıyor. Nedeni nedir? Faydalanmak istediğim kelimelerin arapça yazımlarına ulaşmak istiyorum. Çözüm olabilir mi?
  Böyle bir çalışma yaptığınız için candan kutluyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. İnsanlık için önemli bir çalışma.

  • osmanerbay der ki:

   Teşekkür ederim. Kullanıcının int.ayarları nedeniyle bazen Arapça metinler bozuk çıkıyor.
   int explorer üst menude görünüm sekmesi kodlama=unicode utf-8 yapın muhtemelen bundandır.

  • yolcu der ki:

   Çok teşekkürler. Dediğiniz gibi site düzeldi. Nasıl sevindim anlatamam. Çok güzel ve eşsiz bir site. Alternatif bir çalışma bulamamıştım. Umarım böyle güzel çalışmaların bir çoğuna da imza atarsınız. Başarılar diliyorum. İhtiyacı olanlara hizmeti bol olsun. Ne mutlu size. Yolunuz açık Gönlünüzün ışığı bol olsun.

 3. tkula der ki:

  Çok güzel bir site. Çok emek vermişsiniz. Elinize sağlık.
  Sözlükte arapça kelimeler kırık geliyor. Acaba neden yardımcı olabilir misiniz?

  • osmanerbay der ki:

   Teşekkür ederim.Kırıktan neyi kastettiğinizi anlayamadım ancak int explorer üst menude görünüm sekmesi kodlama=unicode utf-8 yapın muhtemelen bundandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>